Vytisknout

Informace MMHK:

 

V Číně probíhá epidemie velikého rozsahu. Není jasné, jak se situace dále bude vyvíjet, jaké oblasti se během krátké doby mohou stát dalšími ohnisky nákazy. Každý kdo tam vycestuje, se může nadít prakticky čehokoliv (nákazy, omezení možnosti vrátit se,…). Také nelze vyloučit, že mohou vzniknout další ohniska epidemií i v jiných státech.

 

Virus se přenáší kapénkami a sekrety jak vzduchem, tak kontaktem a následným přenesením na sliznice zejména rukama (jako virus chřipky). Provizorní ochranou je rouška, nicméně viry jsou částice velikosti nanometrů, takže skutečně účinnou ochranou je až respirátor s úrovní ochrany FFP3. Zásadní je důkladná hygiena rukou s použitím alespoň alkoholových desinfekčních přípravků, nejlépe přípravků s virucidním účinkem (uvedeno na etiketě). Inkubační doba je 1 – 14 dnů. To značí, že nakažený člověk až 14 dnů nemusí tušit, že je infikovaný! Zda v této inkubační době může nakazit  osoby ve svém okolí,  není v této chvíli zcela jasné. Informace si protiřečí. Aby tedy byla jistota, že osoba, která přijela z rizikových oblastí, není infekční, tak musí být 14 dní v karanténě.

 

Krátké shrnutí:

 

1) Zásadní a nové je v tomto okamžiku vlastně první regulační opatření (mimo letiště) pro osoby

které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí (Čína) a NEMAJÍ zdravotní obtíže, aby kontaktovaly Krajskou hygienickou stanicí (telefon v denní době 495 058 111 nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) – následně se s nimi spojí epidemiolog a podle zjištěných informací KHS může této osobě vydat rozhodnutí o 2týdenní (či jinak dlouhé dle konkrétních okolností) karanténě.

které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí a MAJÍ zdravotní obtíže, aby IHNED kontaktovaly Kliniku infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové, telefon: v pracovní době 7:30 – 15:30 hod. 601 130 894, v mimopracovní době 15:30 – 7:30 hod. 721 417 310. Viz „Priloha Co delat Coronavir.pdf.

 

2) Z hlediska informací o daném viru, možnostech individuální ochrany včetně odpovědí na některé konkrétní dotazy Vám mohu jednoznačně doporučit sledovat web ministerstva zdravotnictví (www.mzcr.cz). Zde se na titulní straně nacházejí informace pro občany. Důležité je, že tyto informace jsou průběžně ministerstvem aktualizovány.

 

3) V této chvíli jedinou centrální regulací je výše uvedená karanténa pro osoby přijíždějící z rizikových oblastí. Samotné rozhodování jednotlivců i organizací v této problematice není dotčeno žádnými příkazy ani zákazy. Doporučujeme na základě známých informací dobře zvažovat jednotlivé kroky a postupy, aby se možné riziko minimalizovalo.

 

 

Přílohy
Download this file (Priloha_Co_delat_Coronavir.pdf)Co_delat_Coronavir[ ]648 kB