Vážení novináři a zástupci médií,

 

vláda ČR včera večer zrušila nařízení o zákazu placeného parkování s platností od dnešního dne, v Hradci Králové bude parkovací systém v provozu od čtvrtka 30. dubna. Kontrola parkovacích karet či úhrady parkovného a případný postih ze strany městské policie bude však v následujících dnech ještě v režimu domluvy a především informování, že systém zpoplatněného parkování v Hradci Králové je již v provozu.

 

„Takovouto změnu nelze zavést ze dne na den. Veřejnost potřebuje čas, aby se o obnovení zpoplatnění a regulace parkování dozvěděla, ne každý tuto informaci zaznamenal. Strážníci tak v prvních dnech obnovení zpoplatnění parkování budou přestupky řešit domluvou. Ale samozřejmě v případech, kdy řidiči, kteří budou této tolerance zneužívat nebo mají bohatou historii přestupků, již bude třeba k sankcím přistoupit,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Městská policie bude také v těchto dnech dávat řidičům za stěrače informační letáčky, že parkovací systém je již v provozu a je třeba dodržovat jeho pravidla. „Toto přechodné období ale nelze stanovit na několik týdnů, dodržování pravidel parkování v našem městě se tak bude postupně kontrolovat důsledněji. Především v zónách v lokalitě Velkého náměstí a v Okružní ulici pod nadjezdem, kde jsou parkovací místa určená na konkrétní rezidenty, bude třeba pravidla začít dodržovat co nejdříve,“ dodává primátor.

 

Společnost ISP nyní postupně zapíná parkovací automaty a virtuální platební systémy, vše by mělo být v provozu od 30. dubna. „Cílem regulace parkování je dopravně odlehčit centru města a držitelům karet v rezidentních zónách. V době, kdy byla regulace zrušena, se bohužel stávalo, že senioři, kteří v doporučený čas mezi osmou a desátou hodinou odjeli na nákup, tak při svém návratu žádné volné parkovací stání nenašli,“ říká náměstkyně primátora pro oblast majetku Věra Pourová. „Městská rada by měla v příštím týdnu projednávat dočasnou úpravu parkování v modrých zónách Labská a Orlická kotlina. Formou SMS nebo pomocí mobilní aplikace pak bude možné vydat určité množství karet na jednotlivé dny, například pro řemeslníky nebo pro návštěvníky, kteří v těchto dnech svým blízkým a příbuzným dovážejí potraviny a nákupy tak, aby nemuseli pro papírovou formu karty na ISP,“ doplňuje náměstkyně.

 

Tiskovou zprávu naleznete také v příloze tohoto e-mailu.

 

Přeji pěkné odpoledne

 

Bc. Kateřina Šmídová
tisková mluvčí
kancelář primátora